Prices

Initial Consultation is free (About 15 minutes).

Basic Tutoring for a lesson up to an hour long. ($30.00 per hour)

Check-in Help Subscription for the year ($75.00 per month). Students can check-in for homework help or quick explanation. Check-ins will usually last 10-15 minutes.

Unit of lessons price is based on instruction- 5-days a week for up to 20 lessons. Instruction will be provided for one to three students in the same grade. ($500 per unit = $250 per month)

Full course is also based on a school year and up to 3 students. ($3600 per course = 400.00 per month)

All lessons are prepaid.